Sentineli missioonid

Sentinel-1.jpg
Sentinel-1 tutvustus inglise keeles

Sentinel-1 on missioon, mille täiskonstellatsioon koosneb kahest teineteise suhtes 180° nihkega asetsevast satelliidist. Koos töötades annavad nad Maast täispildi iga kuue päeva järel. Satelliidid kannavad SAR-seadet (sünteetilise avaga radar), mis võimaldab iga kuue päeva järel teostada mõõtmisi ka läbi pilvede ja öisel ajal. SAR mõõdab C-lainealas ning selle parim ruumiline lahutusvõime on 5 meetrit, suutes katta kuni 400 km laiuse riba. Praeguseks on orbiidil Sentinel-1A (aprill 2014) ja Sentinel-1B (aprill 2016), millega saavutati ka missiooni täiskonstellatsioon.
Sentinel-1 satelliidid võivad mõõta väga erinevates režiimides ning sellest oleneb ka saadud andmestiku kasutatavus – näiteks jääseireks, kiireks reageerimiseks hädaolukordades, üleujutuste, maavärinate või muude looduskatastroofide korral.

Sentinel-2.jpg
Sentinel-2 tutvustus inglise keeles

Sentinel-2 satelliit kannab uudset kõrglahutusega mitme spektrikanaliga (13) pildiskannerit, pakkudes andmestikku maapinna ja taimkatte kaugseirerakendusteks. Lai vaatenurk (290 km), palju spektrikanaleid ning tihedam ülelendude arv (Eesti kohal paar korda nädalas) loovad optilises seires unikaalse situatsiooni. Hetkel on orbiidil Sentinel-2A (juuni 2015), 2B on plaanis üles saata 2017. aasta märtsis.

Sentinel-3.png
Sentinel-3 tutvustus inglise keeles

Sentinel-3 on kahtlematult Copernicuse programmi kõige keerukam missioon.
Satelliit kannab komplekti mitmest kõige paremast instrumendist, et pakkuda
süstemaatilist ülevaadet Maa ookeanidest, maapinnast, jääoludest ja atmosfäärist tervikuna. Need andmed võimaldavad mõista globaalseid muutusi Maa kliimas ja
pakkuda kriitilise tähtsusega infot ookeanide kohta ja ilmaennustuste tarbeks. Sentinel-3 valideerimismeeskonnas osalevad ka Eesti kaugseirajad Tartu Observatooriumist ja Eesti Mereinstituudist. Sentinel-3 kasutab paljuski ESA eelmise suure Maa jälgimise missiooni ENVISAT kogemusi. Veebruaris 2016 saadeti orbiidile Sentinel-3A, 2017. aastal on plaanis saata orbiidile 3B.

Sentinel-4.jpg
Sentinel-4 tutvustus inglise keeles

Sentinel-4 ja Sentinel-5 missioonid on loodud spetsiaalselt atmosfääri koostise jälgimiseks Copernicuse atmosfääriteenuse tarbeks. Mõlemad missioonid toimivad EUMETSATi satelliitide baasil. Geostatsionaarsel orbiidil oleva Meteosati kolmanda põlvkonna satelliidi MTGSounder (MTG-S) pardal hakkavad tööle ultravioletse ja nähtava kiirguse piirkonna spektromeeter (UVN) ning EUMETSATi termokiirguse mõõtja (InfraRed Sounder, IRS), hiljem kombineeritakse Sentinel-4 missiooniga ka satelliidi MTG-Imager pardal paikneva EUMETSATi pildiskanneri (FCI) andmed. Neid mõõtmisi kasutatakse kasvuhoonegaaside ja saasteainete määramiseks. Sentinel-5 missioon realiseeritakse polaarorbiidil oleva MetOpi teise põlvkonna satelliidina, mis kannab ultravioletse, nähtava ja lähisinfrapunapiirkonna spektromeetrit (UVNS) ja veel kolme instrumenti (EUMETSAT IRS, Visible Infrared Imager – VII, Multi-viewing Multi-channel Multi-polarization Imager – 3MI).
Sentinel-5P missiooni üks eesmärke on vähendada lünka andmetes, mis on tekkinud seetõttu, et ENVISATi missioon lõppes 2012. aastal ootamatult ja selle pardal olnud instrumendile Sciamachy ei ole asendajat, enne kui käivitub Sentinel-5.
ESA ja Hollandi ühise missioonina viiakse orbiidile UNVS instrument Tropomi. Sentinel-4 ja Sentinel-5 missioonide eesmärk on toetada Euroopa poliitikaid ning teenuseid õhukvaliteedi, stratosfääriosooni, päikesekiirguse ja kliima jälgimiseks.

Sentinel-5.jpg
Sentinel-5 tutvustus inglise keeles

Sentinel-5 missioon realiseeritakse polaarorbiidil oleva MetOpi teise põlvkonna satelliidina, mis kannab ultravioletse, nähtava ja lähisinfrapunapiirkonna spektromeetrit (UVNS) ja veel kolme instrumenti (EUMETSAT IRS, Visible Infrared Imager – VII, Multi-viewing Multi-channel Multi-polarization Imager – 3MI). Sentinel-5P missiooni üks eesmärke on vähendada lünka andmetes, mis on
tekkinud seetõttu, et ENVISATi missioon lõppes 2012. aastal ootamatult ja selle pardal olnud instrumendile Sciamachy ei ole asendajat, enne kui käivitub Sentinel-5. ESA ja Hollandi ühise missioonina viiakse orbiidile UNVS instrument Tropomi. Sentinel-4 ja Sentinel-5 missioonide eesmärk on toetada Euroopa poliitikaid ning
teenuseid õhukvaliteedi, stratosfääriosooni, päikesekiirguse ja kliima jälgimiseks.

Sentinel-6.jpg
Sentinel-6 tutvustus inglise keeles

Sentinel-6 missioon on mõeldud ookeanide veetaseme määramiseks radaraltimeetri abil. Ookeanide topograafia andmed on vajalikud kliimamuutuste mõjude jälgimiseks ja operatiivseks okeanograafiaks. Kaardistades 95% Maa jäävabast ookeanist iga 10 päevaga, pakub see missioon hoovuste ning lainekõrguse ja -kiiruse infoga olulist tuge turvalisuse suurendamisele merenduse valdkonnas.
Sellised andmed on vajalikud ka kiirelt muutuvate rannikupiirkondade paremaks majandamiseks. Sentinel-6 missioonil kasutatakse olulisel määral Jason-seeria satelliitide ja ESA CryoSati missiooni õppetunde. Sentinel-6 missioon täiendab ka Sentinel-3 abil veekogude jaoks kogutavat infot.